Vše, co potřebujete vědět o běhounu pneumatiky

Vše, co potřebujete vědět o běhounu pneumatiky

Jan 25, 2021

Jaký je účel běhounu?

Tohle slovo obvykle označuje gumovou část pneumatik, která přichází do bezprostředního kontaktu s vozovkou. Postupem času se pneumatiky jakéhokoli automobilu opotřebovávají, což omezuje jejich trakční schopnosti a ovladatelnost. Protektorování již opotřebovaných pneumatik osobních automobilů je rozšířené. 

Everything you need to know about the tyre tread

Když řekneme „běhoun“, máme obvykle na mysli drážkový vzor povrchu pneumatik. Můžete se také setkat s výrazy „vzor běhounu“ nebo jednoduše „vzor“. Obě odkazují na stejnou část pneumatiky. Ve skutečnosti jsou drážky něco trochu jiného. Jsou umístěny na běhounu samotném. Připomínají množství drobných hrotů. Možná si to pamatujete, když jste si koupili nové kolo, a měl nové pneumatiky se spoustou drážek a hrotů.

Jaké druhy existují?

Pneumatiky automobilu jsou vyráběny s odlišným běhounem, protože rozdílné typy zajišťují optimální trakci v různých podmínkách (sníh, déšť, led), v ročních obdobích (zima, léto) a také při jiných jízdních návycích (sportovní jízda vs pohodlí). Vyskytují se čtyři hlavní druhy:

  • Směrový/jednosměrný běhoun - tento druh běhounu řídí směr a pohyb vody a pomáhá ji odtékat z pneumatik vašeho automobilu. Směrové pneumatiky by měly být namontovány v směru zepředu dozadu. Každá pneumatika je vytvořena tak, aby fungovala optimálně na svém přesném místě;

  • Symetrický běhoun - je to nejoblíbenější a nejrozšířenější druh všech dezénů. Najdete jej na většině běžných automobilů, protože normálně nedělá hluk a nabízí vysokou výdrž. Symetrické modely lze obouvat různými způsoby, co je docela užitečná taktika na prodloužení jejich životnosti;

  • Asymetrické - najdete je namontované na vašem oblíbeném sportovním voze. Asymetrické vzory jsou hybridy, které obsahují množství různych dezénů pro optimální přilnavost a trakci současně na zledovatělých i na kluzkých či suchých vozovkách;

  • Směrové/asymetrické - obsahují běhoun tvaru písmene V, který zajišťuje lepší kontrolu při vodou pokryté vozovce a brání aquaplaningu. Jsou vhodné také do suchého počasí, protože nabízí optimální trakci a přilnavost.

Jak správně měřit hloubku běhounu

Existuje mnoho způsobů, jak změřit hloubku pneumatiky. Pravděpodobně jste už slyšeli o testu s 5 korunou. Jednoduše vložte 5 korunu vzhůru nohama do drážky pneumatiky.  Pokud vidíte celou 5, je hloubka dezénu menší než 1,6 mm, což znamená, že je čas na výměnu.

Kolik milimetrů je minimální legální hloubka dezénu ve České republice

Zákonné požadavky na vozy ve České republice jsou 1,6 mm. Mělo by to být 1,6 mm na více než 75% celé jeho plochy.

Vyplatí se koupit si jeté pneumatiky - rady od Promopneumatiky

Najít použité pneumatiky pro vaše auto v celkem dobrém stavu je snadné. Tým Promopneumatiky ví, že zejména pokud jezdíte na pneumaticích s velkou šířkou a ráfkem více než 17 palců, je poměrně drahé kupovat nové pneumatiky každou sezónu. Ale pokud jde o vaši bezpečnost, možná lze ušetřit nějakou částku na jiných věcích a raději je investovat do svého vozu.

V případě sporu v souvislosti s on-line nákupu, můžete použít stránky:
© 2023 Powered by Now.bg